
Поняття «напрям в мистецтві» існує вже понад тисячу років. Ще в Х столітті з’явився перший певний стиль, який можна було простежувати в архітектурі, живописі та літературі. Потім кожна нова епоха вносила якісь зміни.
Один напрямок могло плавно перетікати в інше, яке доповнювало попереднє, або відбувалася повна трансформація — переворот. В цьому випадку стиль змінювався кардинально, і представники кожного виду мистецтва моментально реагували на такі зміни.
Так що ж означає саме поняття «напрям в мистецтві»? Це система художніх прийомів, визначених засобів вираження певної ідеї. Все разом створює образ, властивий певному стилю.
Разом зі змінами в різних видах мистецтва мінявся напрям в дизайні інтер’єрів. Колірна гамма, оздоблювальні матеріали, візерунки, декор, форма меблів — все це створює єдиний образ, який визначає стиль приміщення, що дає повне право вважати оформлення квартири окремим напрямком в мистецтві.
Ми багато чуємо про виставках скульптур, фотографій, живопису, одягу, інсталяцій. Однак щороку в усьому світі проходять виставки, присвячені дизайну інтер’єру. Наприклад, в 2019 році пройдуть такі масштабні виставки:

- «Дизайн інтер’єру» в Афінах (Греція);
- «Предмети декору і аксесуарів» в Барселоні (Іспанія)
- «Кухонні гарнітури» в Кельні (Німеччина);
- «Керамічна плитка та обладнання для ванної» в Валенсії (Іспанія);
- «Меблі, освітлення» в Стокгольмі (Швейцарія);
- «Покриття для підлоги» в Лас-Вегасі (США).
Дизайнери з усіх куточків світу представляють свої ідеї, які втілюються в життя виробниками меблів, оздоблювальних матеріалів і декоративних елементів.
Перелік заходів, присвячених мистецтву облаштувати квартиру, величезний. І це ще раз доводить, що кожна епоха, яка несе в собі зміни в стилістиці, накладає відбиток на вигляд наших квартир.
Старовинні стилі і відображення їх в дизайні інтер’єру
За все сторіччя змінилося багато напрямків. Поговоримо коротко про найвідоміших з них і про їхні характеристики:
- Романський стиль (Х-ХІІІ ст) — симетрія, монументальність, християнська тематика;
- Готичний стиль (ХIII-XVI ст) — величність, гострокутні форми, спрямованість всіх елементів вгору;
- Бароко (XVI-XVIII ст) — криволінійність, складність форм, помітні кольори;
- Класицизм (XVII-XIХ) — монументальність і лаконічність;
- Сентименталізм (XVIII в) — диктатура почуттів, любов до природи, лірика;
- Романтизм (XVIII — XIХ ст) — одухотворення, чуттєвість, емоційність;
- Реалізм (XIХ в) — об’єктивність, достовірність.
У кожному стилі існували різні напрямки, які інтерпретували його по-своєму. Відлуння цих тенденцій відбивалися на інтер’єрі будинків багатіїв різних часів: вельмож, купців, аристократів, інтелігенції.
Це могли бути масивні оксамитові штори з великими пухнастими китицями, помпезні люстри, колони, різьблені позолочені ручки дверей, дорогі килими в готичному стилі або бароко, або ж навпаки — строгі шкіряні дивани з простими дерев’яними підлокітниками в епоху реалізму або квіткові візерунки і м’які тони під часи романтизму.
ХХ століття і його тенденції

Більш знайомі для нас стилі з ХХ століття:
символізм, характерний грою воображений;
імпресіонізм з основним принципом «першого враження»;
сюрреалізм, де простежується парадоксальність, суміщення сну і реальності;
кубізм, в якому всі форми у вигляді строгих геометричних фігур;
футуризм — абстрактні лінії і зигзаги;
абстракціонізм з його повною відмовою від реальності;
постмодернізм — «нове» мистецтво, кардинальний відхід від застарілих традицій.
Модні стилі ХХІ століття
За останні роки найпопулярнішими стилями інтер’єру вважаються:
лофт (недбалість, бетонні або цегляні стіни, вільний простір);
скандинавський стиль (домашня і тепла атмосфера, багато світла і текстилю);
контемпорарі (простота, стриманість, мінімум меблів);
мінімалізм (продуманість простору, функціональність, чіткі форми);
неокласика (змішання класики з сучасністю, елегантність);
еко-стиль (натуральність матеріалів, близькість до природи, спокій).
Дизайнери інтер’єрів все частіше використовують так звану «розумну еклектику». Це такий собі коктейль різних напрямків, який дозволяє більш глибоко підкреслити індивідуальність.
Насправді, такий прийом дуже вдалий. Іноді хочеться наслідувати моду, але при цьому актуальні тенденції не завжди до душі. Той, хто любить класику в усьому: строгий одяг, класичну літературу і т.д., явно не буде оформляти своє житло в стилі хай-тек. Але можна розбавити інтер’єр елементами декору або люстрою в сучасному стилі.
При виборі стилю важливо враховувати характер, образ, вік мешканців. Дизайнеру не завжди вдається відчути це, і якщо Ви будете повністю покладатися на його рішення, то цілком можливо, що в майбутній квартирі Ви не зможете себе почувати комфортно.
Мистецтво — це творче відображення дійсності в художніх образах. Кожна людина унікальна і по-своєму бачить світ. Висловити своє «я» в інтер’єрі — найдоступніший засіб для кожного.
Навіть якщо Ви купуєте квартиру з готовою обробкою, при виборі меблів, техніки, освітлювальних елементів і предметів декору покладайтеся на свій смак і характер, беручи до уваги модні тенденції. І тоді Ви будете жити в повній гармонії з навколишнім простором.