
У засобах масової інформації регулярно з’являються повідомлення про шахрайство на ринку нерухомості, які стосуються як вторинного, так і первинного житла. Злочинці підробляють документи, ставлячи сині печатки нотаріусів, а також державних органів, і навіть вносять неправдиву інформацію до Єдиного державного реєстру майнових прав на нерухоме майно.
У цій статті розглянемо популярні види шахрайства, ознаки, які мають насторожити, а також способи уникнути обману.
Недобросовісні забудовники на первинному ринку
Як правило, в новобудовах житло купується на етапі будівництва. Таким чином, економія становить близько 30% від вартості квартири.
Варто задуматися, якщо:
- компанія не надає ліцензію і сертифікати на ведення геодезичних, будівельно-монтажних або інженерно-технічних робіт;
- дані в документах на будівництво не відповідають;
- в договорі немає пункту про відповідальність забудовника або він прописаний без конкретики;
- немає документа, що підтверджує право користування землею.
Недобросовісні забудовники можуть запевняти, що ліцензія або сертифікати в процесі оформлення або на пролонгації, однак тільки оригінали з чинним терміном є доказом законного будівництва.
У дозволах мають бути вказані відповідні параметри будинку: поверховість, призначення, розмір прибудинкової території, які будуть співпадати з інформацією на сайті та рекламних буклетах.
Забудовник зобов’язаний надати договір оренди або купівлі-продажу земельної ділянки, де зазначено цільове призначення: «під будівництво багатоповерхових будинків».
Під час укладання договору на покупку зверніть увагу на пункт «Відповідальність сторін». Якщо там чітко прописані умови повернення грошових коштів у разі невиконання зобов’язань, гарантії, штрафні санкції за недотримання умов договору і термінів, тоді все в порядку.
Порада! В Єдиному державному реєстрі доступна інформація про будь-яку компанію. Досить ввести код ЄДРПОУ, щоб побачити, чи немає у забудовника боргів перед державою, відкритих судових рішень, кримінальних справ тощо.
Обман на вторинному ринку
Підозрілі ознаки при пошуку квартири в старому житловому фонді:
- занадто низька ціна;
- в реєстрі немає інформації про продавця;
- продавець не є власником;
- власник відмовляється виписувати родичів до укладання угоди;
- продавець наполягає на оформленні договору лише у «свого» нотаріуса;
- квартира отримана в спадщину;
- продавець вимагає велику суму завдатку.
Важливо! Єдиний державний реєстр містить інформацію про об’єкти, на які право власності було отримано після 2011 року.
Перед укладенням договору про купівлю-продаж усі мешканці мають виписатися з квартири. Особливо це стосується неповнолітніх дітей, процедура з виписки яких більш складна.
Потрібно, щоб на угоді був присутній власник квартири. Навіть якщо продавець надає діючу довіреність, Ви не можете бути впевнені в чистоті операції, тому що можливо власник відкликав її раніше.
Якщо житло перейшло власнику у спадок, необхідно переконатися, що на нього більше немає законних претендентів. Бажано, щоб після вступу в спадщину пройшло більше шести місяців.
Стандартний розмір завдатку — 1000 у.о. Якщо продавець вимагає 20% і більше, швидше за все це шахрай, який зникне відразу після отримання грошей.
Уникнути обману можна такими способами:
- правовий супровід угоди (юристи перевіряють історію квартири, справжність документів тощо);
- вимога присутності справжнього власника під час передачі завдатку і на угоді, перевірка оригіналів документів, що засвідчують особу;
- вказівка в договорі купівлі-продажу повної суми.
Пам’ятайте! З кожним роком шахраї вигадують нові схеми. За найменших сумнівів проведіть додаткову перевірку інформації з фахівцями, адже ціна помилки дуже велика.