
Купівля квартири для більшості людей — досить серйозний крок. Хтось збирає на це все життя, хтось оформляє іпотеку, хтось продає один і купує інше. У будь-якому випадку, є кілька моментів, на які просто необхідно звертати увагу, щоб не втратити гроші.
Незалежно який сегмент ринку нерухомості Ви вибираєте, первинний або вторинний, існує ряд перевірок, необхідних для проведення. На початку зверніть увагу на вартість квадратного метра. Істотне зниження ціни може означати неякісно виконані роботи, порушення в будівництві або похибки в документах. Будьте уважні, не поспішайте, адже поспіх принесе збитки!
Первинний ринок нерухомості.
Квартира в новобудові — це покупка з перших рук. Тому тут трохи інші аспекти, на які варто звернути увагу (мається на увазі покупка в добудованому будинку).
- Введено чи будинок в експлуатацію,
- привласнений чи дому адреса (поштовий),
- створена чи та інфраструктура, яка була заявлена.
Наступним етапом варто перевірити саму квартиру, для цього необхідно пройти в приміщення і ретельно оглянути майбутню житлоплощу.

- Проведіть виміри квартири і порівняйте їх з даними в технічному паспорті,
- перевірте якість установки вікон, комунікацій, радіаторів, вентиляцій — від цього залежить якість життя в даному житлі,
- проведіть перевірку електрики і приладів (розеток, вимикачів, лічильників),
- уважно огляньте стіни, підлогу, стелю на предмет тріщин.
Зауваження необхідно внести в спеціальну відомість і віддати її девелоперу. Після того, як забудовник виправить всі зауваження, можна приступити до оформлення угоди купівлі-продажу. Ще можна найняти юриста для перевірки всієї документації. Він особа не зацікавлена, тому виконає умови договору в повному обсязі. Важливо звернути увагу на обробку, оскільки її відсутність означатиме постійні ремонти у сусідів.
Вторинний ринок
Тут «підводних каменів» більше, тому аналіз буде детальніше. Спочатку необхідно оцінити особистість продавця. Чи є він власником або продає за дорученням, чи володіє він оригіналами документів, терміни володіння цим майном.
Другим етапом перевіряється юридична основа для продажу.

- Знаходиться квартира в іпотеці, чи є на ній борги, арешти та інше,
- з’ясуйте кількість власників,
- чи є серед власників неповнолітні діти або недієздатні люди, а також чи не перебуває власник в армії або в’язниці (суд легко може розірвати такий договір),
- перевірте число зареєстрованих на цій житловій площі, особливо готові вони виписатися,
- зверніть увагу на перепланування та їх наявність в технічному паспорті (внести такі переробки не завжди можливо),
- подивіться на актуальність тех.паспорт (присутність печаток, термінів іншого).
Також зверніть увагу скільки разів перепродували цю квартиру. Часті угоди можуть наштовхнути на сумніви. Якщо власник отримав нерухомість у спадок, необхідно звернути увагу на законність підстав.
Ріелтор або нотаріус має обмежене коло обов’язків з перевірки документів, тому не економте на юристах. Така страховка дасть Вам впевненість в законності угоди, вбереже від поспішних рішень, убезпечить грошовий ресурс.
Не бійтеся задавати незручні питання — продавець він, а не Ви. Продати потрібно йому, а не навпаки. Тим більше, що придбання значне, отже, підхід повинен бути відповідальним!