
Інвестиції в нерухомість для здачі оренди — один з надійних способів капіталовкладення на сьогоднішній день. Однак і в цьому питанні є тонкощі:
- вибрати первинку або вторинку;
- в якому стані купити квартиру;
- як знайти сприятливий район;
- і, нарешті, в якому місті купувати нерухомість.
Найпростіший вихід із ситуації — підібрати житло для інвестування в рідному місті. Багато хто так і робить, тому що знають все про свою місцевість:
- які райони вважаються престижними і чому;
- де розвинена інфраструктура;
- де приємно гуляти і проводити час з родиною;
- в яких околицях забруднене повітря через виробничі підприємства;
- де перебувати неприємно і навіть небезпечно.
Таке вирішення питання хоч і легке, але недостатньо ефективне, адже ситуація скрізь різна. Тому в даній статті розберемося, чому варто напружитися і проаналізувати ринок нерухомості по Україні, щоб капіталовкладення було максимально вигідним.
Параметри ліквідності житла в масштабах окремого міста
Квартири орендують всюди: в мегаполісах, затишних маленьких містечках і навіть в області. Але на рівень попиту впливає наявність таких факторів:
- вищі навчальні заклади;
- великі виробничі підприємства;
- ступінь розвитку галузей бізнесу (зокрема IT сфера, торгівля);
- курортна зона;
- рівень життя.
Розберемо ці пункти докладніше.
ВНЗ приваблюють широку студентську аудиторію. Особливо це стосується університетів з міжнародною акредитацією. Іноземні студенти складають більшу частину квартиронаймачів, тому однушки в гарному стані поблизу навчальних закладів затребувані.
Заводи передбачають приїзд у відрядження. Іноді співробітники підприємств з інших міст проводять тут від двох місяців до року, тому житло в безпосередній близькості від підприємства буде популярним у будь-який час року.
Також розумно вибирати для інвестування міста, де розвинений бізнес. За останній час частою причиною для переїзду є робота в IT сфері. Програмісти, девелопери, тестувальники в пошуках кращих умов не прив’язуються до дому, з легкістю змінюючи місце проживання.
Нерухомість у курортних містах, безумовно, споконвіку вважалася престижним способом капіталовкладення. Однак камінь спотикання тут — сезонність. Проте, наприклад, за літо в Одесі господарі заробляють приблизно стільки ж, скільки за рік в іншому місті.
Що стосується рівня життя, для складання рейтингу різні видання і портали використовують безліч критеріїв:
- економічне становище;
- легкість пошуку роботи;
- транспортна інфраструктура;
- екологічна ситуація;
- тривалість життя;
- безпека та ін.
Щорічно всередині країни переїжджають в нове місце сотні сімей. Причини для цього різні:
- стан здоров’я через забруднення повітря в рідному місті;
- прагнення отримати більш гідну роботу;
- бажання дати дітям більше можливостей.
Як би там не було, досвідчені інвестори регулярно відстежують статистику в пошуках комфортних міст і розглядають їх для інвестування в житло.
Так, за результатами минулого року, перше місце зайняв Хмельницький, друге — Київ, а третє — Львів.
Які міста розглядати для інвестування?
Якщо враховувати всі параметри, зазначені в попередньому пункті, виділимо четвірку лідерів, які дійсно варто розглядати:
- Київ;
- Харків;
- Львів;
- Одеса.
Столиця наполегливо тримає позиції по ліквідності житла. Попит породжує пропозицію, тому будівництво нових об’єктів тут не припиняється. Тут і ВНЗ, і великі підприємства, розвинений бізнес і туризм, легше знайти роботу, а рівень життя високий.
Однак є один важливий нюанс: нерухомість у Києві коштує дуже дорого, тому при дефіциті фінансів важливо зрозуміти, чи має сенс купувати невелику однушку на околиці, або краще взяти квартиру класом вище в іншому місті.
Оптимальним варіантом за ціною і відповідністю іншим параметрам вважається Харків, місто студентів, розвиненої IT галузі та виробничих підприємств. Тут також розвивається сегмент первинної нерухомості, в яку вигідніше інвестувати кошти. Найбільш ліквідними вважаються смарт-студії та однокімнатні квартири в районах біля станцій метро.
Львів не студентський і не виробничий, але славиться туристичною базою, високою якістю життя, а також стрімким розвитком бізнесу.
В Одесі нерухомість теж коштує дорого, але це місто після окупації Криму стало найпопулярнішим курортом Чорного моря. Слідом за закриттям кордонів у період пандемії попит на сезонне житло в «перлині біля моря» виріс ще більше.
Питання вибору міста для інвестування нерухомості при таких об’єктивних факторах все одно залишається суб’єктивним. Важлива також Ваша власна думка, ліквідність конкретної квартири в залежності від стану і району, націленість на певну цільову аудиторію та інші фактори.