
Планування — один з головних чинників при виборі квартири. Невдалий розподіл житлових зон і неправильна розстановка стін стають перешкодою на шляху до створення ергономічного і просторого житла.
Безумовно, вибір квартири часто впирається у фінанси. Проте в гонитві за низькою ціною не відсувайте цей параметр на другий план, адже він створює мікроклімат приміщення, від якого залежить комфорт майбутніх мешканців.
При згадці про планування квартир дизайнери виділяють такі критерії, на які важливо звертати увагу:
- загальна квадратура;
- ефективне використання площі;
- планування житлових зон;
- пропорційність;
- природне освітлення;
- планування кухні і санвузла;
- ергономіка.
Площа
Соціальні норми передбачають не менше 13,56 кв.м. на одного члена родини. Ця цифра з’явилася неспроста. Такий мінімум необхідний людині для комфортного проживання. Інші вимоги до величини квартири індивідуальні.
Наприклад, у сім’ї різностатеві діти. В цьому випадку бажано виділити їм окремі кімнати. Для одностатевих допускається загальна кімната з квадратурою не менше 20 м.
Також враховуйте свій графік, стиль життя, активність тощо. Якщо в будинку часто бувають гості, то розмір вітальні має відповідати.
Використання квадратури
Грамотне планування квартири має на увазі такий принцип: площа коридору та вітальні займає не більше 20% від загальної квадратури.
При цьому, в ідеалі в повноформатній квартирі розмір кімнат по ширині — не менше ніж 3,5 метра. В цьому випадку вони виглядають просторо навіть з урахуванням меблів біля стін.
Вузькі і довгі житлові зони — випробування для дизайнера. Непрактичність і непропорційний розподіл сонячного світла ставлять блоки на втілення багатьох ідей по дизайну інтер’єру.
Також важливе співвідношення висоти стель і розміру кімнат. Наприклад, якщо стеля низька (близько 2,5 м), то студійний формат — не зовсім вдалий вибір для цієї квартири. Великий відкритий простір візуально занижує верхню частину, створюючи ілюзію тиску.
Планування житлових зон
На підставі досліджень і опитувань виділені головні критерії, що визначають зручність планування:
- роздільні кімнати правильної форми;
- великі віконні прорізи на дві сторони;
- наявність балкона або лоджії;
- кухня площею не менше 10 кв.м.;
- комора.
Набір цих складових визначає доцільне технічне призначення і майбутню мистецьку композицію інтер’єру.
Щодо санвузла думки розділилися. Хтось віддає перевагу просторому суміщеному санвузлу, а хтось вважає це незручним, вибираючи роздільні зони туалету і ванної кімнати.
Приватність для кожного члена родини — пріоритет при виборі планування квартири. Прохідною кімнатою може бути тільки вітальня. Решта (спальня, дитяча, робочий кабінет) — з окремим входом.
У цьому параметрі істотна перевага на боці квартир з вільним плануванням. Відсутність перегородок дозволяє розподілити кімнати в залежності від вимог майбутніх мешканців або за бажанням залишити студійний формат.
Природне освітлення
Наявність денного світла протягом дня безпосередньо впливає на емоційний стан всіх членів родини. Тут також враховуються індивідуальні переваги. Оптимальний варіант — розташування квартири на дві сторони світу. Тим, хто любить сонце, краще вибирати вихід на «захід-схід»: промені потрапляють у приміщення цілий день.
При розташуванні «північ-південь» на північній стороні краще обладнати спальню, а на південній — вітальню і дитячу.
Любителі затемнених квартир купують нерухомість на нижніх поверхах або на північній стороні.
Кухня і санвузол
Головне правило кухонної зони — зручність і безпека. Реалії радянських планувань передбачають крихітне приміщення площею 6-8 кв.м. Сьогодні велика кількість техніки не вписується на такій квадратурі, тому багато господинь обладнують зону прийому їжі у вітальні. В цьому випадку для зручності під вітальню відводять кімнату, наближену до кухні.
Чотири найпопулярніші види планування кухонної зони, серед яких можна вибрати підходящий варіант для Вашої оселі:
- однорядна;
- дворядна;
- L-подібна;
- U-подібна.
За правилами при вході в суміщений санвузол перше, що кидається в очі, — це раковина. Її встановлюють біля ванної. Унітаз по можливості максимально віддаляють від рукомийника.
Ергономіка
Це поняття об’єднує в собі естетику і практичність житлового приміщення. Створення індивідуального життєвого середовища безпосередньо залежить від поняття зручності конкретної людини.
Нерідко буває так: проживши кілька місяців в обладнаній квартирі, господарі роблять перестановку або міняють місцями житлові кімнати, розуміючи, що мікроклімат квартири не відповідає відчуттю повного комфорту.
Нічого страшного, якщо з першого разу не вдалося створити потрібну атмосферу. Головне — з самого початку вибрати практичне планування, тому що переробити його вельми складно, а іноді неможливо.